PolKomment

Tárgyilagosan az összeszerelésről

2017. február 13. - Pol Komment

NBB_20141105_1595.jpg

Csath Magdolna tárgyalta a magyar ipar helyzetét a Magyar Nemzetben és próbált rávilágítani arra, hogy az országban jelenleg nagy arányú az összeszerelési tevékenység, amely alacsony hozzáadott értékkel jár együtt. 

 Az értéklánc mentén a legtöbb új érték a lánc elején, azaz az ötlet megszületésénél, a tervezésnél, illetve a végén, a piacra vitelnél, a marketingnél és eladásnál termelődik, hiszen ezekben a szakaszokban van a legnagyobb szükség a tudásra és kreativitásra. (…) A legkevesebb új érték az összeszerelésnél keletkezik.

És mit jelent mindez a nemzetgazdaságra nézve?

…hiszen ezekkel (az összeszerelő munkahelyekkel - pk) nehezebb a nemzeti szintű gazdasági eredmények szempontjából fontos termelékenység növelése. A termelékenységet ugyanis korunkban leginkább úgy lehet javítani, ha sok a tudásalapú, innovatív munkahely a gazdaságban. (…) Végül idézzük a KSH adatait, eszerint 2015-ben Magyarországon az összes foglalkoztatott 54,2 százaléka fizikai munkát végzett. Nyilván ezek között nagy arányban vannak a futószalag mellett összeszerelő munkát végzők.

A Világgazdasági Fórum két mutatóval méri az összeszerelési tevékenység arányát, ebből az egyik az értéklánc hossza: 

Magyarország az értékláncok hossza tekintetében a 138 ország között a 113. Ez arra mutat rá, hogy az értékláncok nálunk rövidek, azoknak csak egy szűk szakasza, az összeszerelés van Magyarországon, a legértékesebb eleje és vége, a kutatás és az értékesítés viszont máshol zajlik.

A másik mutató a tevékenység bonyolultságát vizsgálja, tehát, hogy az adott tevékenység mennyire bonyolult és igényel kreativitást. Ebben a kategóriában szintén a 113. helyet érjük el. 

Csath Magdolna cikke után pedig azonnal belefutottam Karlheinz Blessing, a Volkswagen AG személyzeti igazgatójával készült interjú kivonatába, amelyet a HVG szemlézett az MTI-ről. 

Ha egymás mellé teszünk egy villanymotort és egy rendkívül komplex felépítésű robbanómotort, rögtön látható, hogy villanymotort gyártani sokkal egyszerűbb feladat.

Ezeket az elemzések olvasva én nem tudom fényesnek látni a magyar gazdaság jövőjét, sőt jelen trendeket figyelembe véve, inkább aggasztó jeleket látok.

süti beállítások módosítása